Dieta 50/50
Wiele osób stosujących diety, różnego rodzaju kuracje odchudzające, narzeka przede wszystkim na ich monotonność i systematyczność, której należy przestrzegać. Dieta 50/50 jest wybawieniem dla wszystkich tych, którzy chcą sobie nieco pofolgować.
Problemem wielu diet jest przede wszystkim to, iż kiedy raz złamie się dany harmonogram, często wykluczona jest możliwość do natychmiastowego powrotu do niego. Bardziej rygorystyczne diety wykluczają taką możliwość nawet na miesiąc lub też i dłuższy okres czasu. Ponadto dietę należy rozpoczynać od początku.
Najtrudniejszym okresem dla osób stosujących dietę są pierwsze dni, pierwszy tydzień. To wtedy właśnie pokusa jest największa i pomimo szczerych chęci kuracjusze dają się przezwyciężyć swoim przyzwyczajeniom i zachciankom.
Twórca diety 50/50, James B. Johnson, przetestował ją sam na sobie. Przygotował ją według własnych zaleceń, czerpiąc z doświadczenia w korzystaniu z innych diet.
Stosując dietę 50/50 dużo łatwiej jest osiągnąć wyniki, gdyż mamy do czynienia z ciągłymi zmianami. Mowa tu nie tylko o wartościach kalorycznych posiłków, ale także o tym, co jest ich przedmiotem. W dni „chude” trzymamy się ścisłej diety. Staramy się zjadać jedynie 25-35% tego, co w dni „tłuste”. Dni chude następują bezpośrednio po tłustych, na przemian. To ty decydujesz, kiedy przypadają, i czy przypadkiem nie można ich przenieść, na przykład wtedy, kiedy planowana jest rodzinna uroczystość. Jest to ogromny plus, dzięki któremu wiele osób tak ceni sobie tą kurację.
Oprócz aspektów odchudzających dieta korzystnie wpływa także na proces starzenia się komórek oraz zwiększa poziom energii. Dietę poddano badaniom, z których jasno wynika, iż przegłodzony organizm włącza gen SIRT1. To właśnie on jest odpowiedzialny za spowalnianie podziału komórek, co powoduje, że żyją dłużej. Pobudzenie tego genu pozytywnie wpływa na procesy naprawcze DNA. W trakcie stosowania kuracji zostaje jednocześnie wyłączony tak zwany gen otyłości PPAR gamma.
Osoby stosujące dietę zauważyły, że już po 7-10 dniach zyskały na sile, natomiast szczyt przyrostu energii można datować na około 21 dzień stosowania diety.
Nie ma istotnego wzorca wersji tejże diety. Spowodowane jest to na ogół rozbieżnościami co do ilości przyjmowanych kalorii, wielkości posiłków. Osoby stosujące ten harmonogram żywieniowy przystosowują go do własnych potrzeb, korzystają według własnego uznania. Ogólnie przyjęto, że w dzień chudy nie należy spożywać więcej niż połowę kalorii, które przyjmuje się w dzień tłusty. Najodpowiedniejszą ilością jest około 1/3.
Ilość spożywanych kalorii ( w dzień chudy) musi być przystosowana do własnej aktywności fizycznej:
- Kobiety mające siedzący tryb pracy – 800-1000kcal
- Kobiety pracujące fizycznie, trenujące niewiele, ale regularnie – 1200-1300kcal
- Mężczyźni trenujący w sposób umiarkowany – 1500-1800kcal
W dzień chudy, by ograniczyć uczucie głodu, możesz: pić dużo wody mineralnej, kawę bezkofeinową, napary ziołowe, herbaty owocowe, żuć gumę bez cukru.
Przykładowy jadłospis dla 1 dnia „chudego” – 1000kcal
- Śniadanie: szklanka herbaty, 2 plasterki szynki z kurczaka, kromka chleba chrupkiego, kiszony ogórek
- II śniadanie: gruszka, kefir
- Obiad: niewielka pierś z kurczaka grillowana, 1 ugotowany ziemniak, sałatka zrobiona z czerwonej papryki, 1 plasterka chudego białego sera, połowy cebuli i 3 pomidorów
- Podwieczorek: szklanka soku z pomarańczy
- Kolacja: sałatka ze szklanki ugotowanego kalafiora, 1 łyżeczki otrąb pszennych, gruszki, plasterka sera gouda, doprawiona cynamonem i cytryną
Przykładowy jadłospis dla 1 dnia „tłustego” – 2500kcal
- Śniadanie: jajko na miękko, 5g masła śmietankowego, kromka chleba, kawa z mlekiem, brzoskwinia
- II śniadanie: 2 kromki pumpernikla, 2 listki sałaty, 2 plastry wędliny drobiowej, 5g masła, szklanka soku marchwiowo-jabłkowego
- Obiad: 10dag kopytek, 12dag duszonego mięsa z piersi indyka, surówka z kiszonej kapusty, galaretka truskawkowa, 250ml soku z grejpfruta
- Podwieczorek: 3 biszkopty, serek o smaku waniliowym
- Kolacja: bułka grahamka, 5g masła śmietankowego, 2 plastry polędwicy, 2 plastry ementalera, pomidor, kakao
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz