wtorek, 13 sierpnia 2013

Ruszać się cały czas

 Rodzaje aktywności aktywności ruchowych sprzyjających odchudzanie


Gdy już uda się nam przejść przez żmudną, ale niestety niezbędną dla efektywnego trenowania, ścieżkę matematycznych decyzji i obliczeń, gdy przebrniemy przez instrukcję obsługi naszych pulsometrów i ustawimy wyliczone przez nas wartości progów wysiłku to nieubłaganie zbliżamy się do momentu, gdy pot na czole powodować będzie wysiłek fizyczny nie intelektualny, a puls będzie rósł nie za sprawą emocji związanych z obliczeniami i ćwiczeń z kalkulatorem, a tylko i wyłącznie przebiegniętych/przejechanych kilometrów. Jest to moment najtrudniejszy, ale i najprzyjemniejszy zarazem- tak wygląda ruchową część treningu.
Jak zacząć?
Obecnie mamy do dyspozycji całe gamy wszelakich aktywności ruchowych dostępnych dla każdego. Od takich, które poza szczerymi chęciami i powiedzmy parą dobrych butów nie wymagają żadnego dodatkowego osprzętu, do wymagających profesjonalnego ekwipunku treningowego czy też coraz liczniejszych zajęć dostępnych w mnożących się fitness clubach.
Aby łatwiej i przyjemniej planować swoje treningi należy sie zapoznać z zakresem i charakterem tych najbardziej powszechnych form ćwiczeń. Na początek proponuje wybrać najbardziej lubianą przez nas formę wysiłku, a w miarę przypływu formy i wydolności naszego organizmu zwiększać różnorodność- uzupełniając trening o inne rodzaje ruchu. Proceder ten pozwoli na przyjemne i łagodne wdrożenie się oraz zapobiegnie to znużeniu treningami. By nie popaść w rutynę, nawet przy bardzo rygorystycznym planie treningowym, dobrze jest wplatać zajęcia urozmaicające wysiłek.
Najpopularniejsze formy wysiłku
Marsz/ Spacerowanie - bardzo korzystna dla układu sercowo-naczyniowego forma wysiłku. Idealna dla bardzo początkujących lub osób w bardziej zaawansowanym wieku. Doskonale rozwija kondycję, po krótkim okresie czasu umożliwia przejście do bardziej wymagających aktywności. Nie ma absolutnie żadnych wymagań sprzętowych. Najkorzystniej spacerować w spokojnej zielonej okolicy, ale i spacer do pracy choćby ominięcie jednego przystanku komunikacji miejskiej pieszo przynosi wymierne korzyści.
Każde 10 000 kroków to 500 spalonych kalorii.

Bieg - kolejna forma wysiłku, którą można wykonywać zawsze i wszędzie. Mimo, że nie jest to niezbędne, warto zaopatrzyć się w profesjonalne sportowe obuwie, które pomoże nam ochronić nasze stawy. Miejsce treningu jest dowolne w zależności od zaawansowania płaskie lub pofałdowane tereny. W miastach powstaje coraz więcej oficjalnie wyznaczonych ścieżek biegowych.
Nordic Walking - polega na marszu ze specjalnie przystosowanymi kijami. W pierwsze kije proponuję się zaopatrzyć
w sklepie sportowym po konsultacji z doradcą, który pomoże wybrać odpowiednią długość i wytłumaczy zasady marszu,
by od razu wiedzieć na czym polega groźnie brzmiące „zabijanie kija”. Angażuje znacznie więcej mięśni niż tradycyjny marsz i co najważniejsze spala więcej kalorii. Doskonale nadaje sie do przygotowań przed wyprawami w góry.
Pływanie - forma wysiłku równie przyjemna co wymagająca. Co nie wszystkim wydaje sie oczywiste godzina spędzona
na basenie nie jest ekwiwalentem godziny pływania. Wymaga znacznych umiejętności technicznych i dostępu do zbiornika wodnego  - w naszych warunkach klimatycznych najczęściej jest to basen. Uwaga: pływanie nawet spokojną żabką przy braku wzorowej techniki może okazać się bardzo obciążające dla kręgosłupa.


Wiosłowanie/Ergometr wioślarski - Ergometr wprawia w ruch większość partii mięśni, głównie brzucha, nóg, rąk i barków. Znakomicie nie tylko spala kalorie ale i rozbudowuje tkankę mięśniową. Poprawia siłę globalną i wytrzymałość siłową. Warto poprosić instruktora na siłowni by pokazał prawidłową technikę, a następnie poprawił nasze błędy. Istotna wskazówka na początek ćwiczeń- prostujemy najpierw nogi a później uginamy ręce, po czym postępujemy dokładnie odwrotnie - najpierw prostujemy ręce poczym uginamy nogi.
Rower/ rowerek treningowy - Najkorzystniej pedałować w towarzystwie, chyba że mamy dużo samozaparcia i nie potrzebna nam jest nuta rywalizacji, by utrzymywać rozsądne tempo. Bardzo przydatnym urządzeniem jest pulsometr, który obiektywnie monitoruje poziom naszego wysiłku i pomaga skutecznie eliminować przerwy w pracy korby.
Spinning – In-doorowa wersja treningów rowerowych, pedałujemy w grupie do rytmu muzyki wraz z instruktorem, który wplata rozmaite ćwiczenia w jazdę na rowerku treningowym. Samodzielnie dobieramy obciążenie treningowe, które systematycznie zmienia sie na polecenie instruktora. Zajęcia z  reguły podzielone są na takie, które mają znajdować się
w konkretnych strefach pulsu - spalanie tłuszczu, podstawowy, budowanie kondycji itp. każdy klub posiada swoją nomenklaturę dla tożsamych treningów.
Crancing - bliźniacze zajęcia do spinningu, traktujące jednak jako sile napędowa ramion, zamiast nóg. Trening odbywa sie w podobnej formie do spinningu- korbami kręcimy w rytm muzyki i w sposób jaki w danej chwili prezentuje instruktor.
Aerobic- każdy klub sportowy posiada pełną gamę tego typu zajęć z choreografią lub bez. Przykładem mogą być klasyczne ćwiczenia wplatane w taniec, ćwiczenia bądź taniec z użyciem stepu, zajęcia wykorzystujące choreografie sztuk walki - aerobox itp. Zwykle podzielone na grupy początkujące i zaawansowane. Zajęcia tego typu coraz częściej i chętniej odwiedzane są również przez przedstawicieli płci brzydkiej.
Zajęcia typu Bar - nie chodzi tu bynajmniej o siedzenie przy piwie lecz o trening z jedną krótką sztangą z ang. bar.  Ćwiczenia podawane przez instruktora wykonywane w bardzo długich, łączonych seriach. Jest to wysiłek na granicy tlenowego i beztlenowego, w zależności od dynamiki prowadzonych zajęć i tego jakie obciążenie założymy na naszą sztangę. Doskonale kształtują sylwetkę, poprawiają wytrzymałość i siłę, często u początkujących są źródłem niezapomnianych rosnących do miana legend zakwasów.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz